Актуално - Новини 2020
 
 


Тракийски дружества
Церемония по връчване на наградите на участниците в Националния конкурс за есе и разказ за ученици на тема: „Завръщане към корените”

На 9 октомври 2020 г, в Античния културно-комуникационен комплекс „Сердика“, под патронажа на кмета на столицата г-жа Йорданка Фандъкова и с любезното домакинство на Регионалния исторически музей София, се проведе церемония по връчване на наградите на участниците в Националния конкурс за есе и разказ за ученици на тема: „Завръщане към корените”, Национален пленер за рисунка за ученици на тема: „Моето родословно дърво” и Националната инициатива „И в добро и в зло помагали си дедите ни”.

Организатори на конкурса са: Национално тракийско сдружение „Завръщане към корените“ и „По обратния път на дедите ни“ с подкрепата на Съюза на тракийските дружества в България и Тракийския научен институт. Членове на комисията, които оценяваха творбите на участниците в конкурса бяха:

• Тодор Коруев, главен редактор на вестник „Тракия”;

• д-р Ваня Стоянова, историк, Българска академия на науките и научен секретар на Тракийския научен институт;

• Веселин Турмачки, потомък на тракийски бежанци;

• Ваня Манова, историк, Софийски университет;

• Божана Богданова, председател на ТД „НИ „ЗКК” и „ПОПНД”.

Гости на събитието бяха Красимир Премянов - председател на Съюза на тракийските дружества в България; член кор. професор д.ф.н. Васил Проданов -  директор на Тракийския научен институт, г-жа Зорница Радонова - секретар на Съюза на тракийските дружества в България, г-жа Лилия Торньова - директор на 2-ро Средно училище „Емилиян Станев“ София, г-жа Атанаска Рейха, директор на 30-то Средно училище „Братя Миладинови”, г-жа Богдана Николова - директор на 129-то ОУ „Антим Първи”, г-жа Ани Деянова - директор на 148-мо ОУ „Професор Любомир Милетич”, г-жа Рени Гигова - директор на Софийска гимназия за хлебни и сладкарски технологии, г-жа Боряна Райкова, зам.-директор на Софийска гимназия за хлебни и сладкарски технологии, представители на 1-во Средно училище „Пенчо Славейков” , 78-мо Средно училище „Христо Смирненски”,  88-мо Средно училище „Димитър Попниколов”, 122-ро Основно училище „Николай Лилиев”, учители, консултанти, родители, ръководители на фолклорни формации.

В приветствен адрес до организаторите г-жа Фандъкова заявява:

Приветствам Вашата инициатива, както и реализацията на събитията и конкурсите включени в нея. Винаги съм подкрепяла подобни прояви, които не само имат за цел, но и успяват да възпитават родова памет, почит към националните корени, любов и отговорност към България.“

Церемонията започна с мини спектакъл „Завръщане към корените”, изпълнен от Фолклорна формация „Житената питка” към Софийска гимназия за хлебни и сладкарски технологии с ръководител Георгия Райкова и Фолклорна детска формация към 148-мо ОУ „Професор Любомир Милетич”. Брилянтното изпълнени предизвика бурни аплодисменти в залата.

Красимир Премянов, председател на Съюза на тракийските дружества в България откри церемонията за награждаване на участниците в конкурса и приветства гости и участници в церемонията. Той обяви, че ще бъде организирано издаването на сборник с творбите на децата, който да бъде дарен и на всички държавни институции и връчи Голямата награда на отличените участници.

ГОЛЯМАТА НАГРАДА „Участие в Национална инициатива-експедиция „По обратния път на дедите ни” ЗА ЕСЕ , РАЗКАЗ НА ТЕМА „ЗАВРЪЩАНЕ КЪМ КОРЕНИТЕ” ПОЛУЧИХА:

АЛЕКСАНДРА НЕДЯЛКОВА, 5 клас, сега 6 клас, 1-во СУ „Пенчо Славейков”. Консултант Петя Дерменджиева, преподавател по БЕЛ.
АНТОН МИНЧЕВ, 5 клас, сега 6 клас, 1-во СУ „Пенчо Славейков”.Консултант Петя Дерменджиева, преподавател по БЕЛ.
ВЯРА МОМЧИЛОВА, 5 клас, сега 6 клас, 1-во СУ „Пенчо Славейков”. Консултант Стоян Панчовски, преподавател по БЕЛ.
МАРИЯ-КЕАРА ЙОТОВА, 9 клас, сега вече в 10 клас, 30-то Средно училище „Братя Миладинови”София. Консултант Райна Йотова, родител.
МАРТИН МИЦЕВ, МАРТИН МИЦЕВ, 6 клас, сега вече в 7 клас, 148-мо ОУ „Професор Любомир Милетич”. Консултант Ани Деянова, директор на 148-мо училище и преподавател по Български език и литература.

ГОЛЯМАТА НАГРАДА „Участие в Национална инициатива-експедиция „По обратния път на дедите ни” ЗА СЪПРИЧАСТНОСТ И УЧАСТИЕ В НАЦИОНАЛНА ИНИЦИАТИВА „И В ДОБРО И В ЗЛО ПОМАГАЛИ СИ ДЕДИТЕ НИ” И В ЗНАЧИМИ ДАТИ И СЪБИТИЯ ОТ ИСТОРИЯТА НА ТРАКИЙСКОТО ДВИЖЕНИЕ ПОЛУЧИХА:

ГЕОРГИЯ РАЙКОВА, 12 клас, Софийска гимназия за хлебни и сладкарски технологии, ръководител на Фолклорна формация „Житената питка”.
ВЕСЕЛИН СТЕФАНОВ, 12 клас, Софийска гимназия за хлебни и сладкарски технологии.

Член кореспондент професор доктор на философските науки Васил Проданов - директор на Тракийския научен институт, връчи Специалната награда и всички грамоти на отличените участници.

СПЕЦИАЛНАТА НАГРАДА ЗА ОТЛИЧЕНА ТВОРБА ЗА ЕСЕ РАЗКАЗ НА ТЕМА „ЗАВРЪЩАНЕ КЪМ КОРЕНИТЕ” ПОЛУЧИХА:

БОРИС МИШЕВ, 5 клас, сега 6 клас, 1-во СУ „Пенчо Славейков”. Консултант Петя Дерменджиева, преподавател по БЕЛ.
БОРИСЛАВ ПЪРВАНОВ, 5 клас, сега 6 клас, 78-мо Средно училище „Христо Смирненски” Банкя. Консултант Малина Първанова, баба на Борислав.
ГАБРИЕЛА МИТЕВА, 5 клас, сега 6 клас, 1-во СУ „Пенчо Славейков”.Консултант Петя Дерменджиева, преподавател по БЕЛ.
ГАБРИЕЛА ПЕТКОВА, 5 клас, сега 6 клас, 1-во СУ „Пенчо Славейков”.Консултант Петя Дерменджиева, преподавател по БЕЛ.
КОНСТАНТИН ДИМИТРОВ, 7 клас, сега 8 клас, 88-мо Средно училище „Димитър Попниколов”, Консултант Цветелина Димитрова, родител.
НИКОЛ СТОЙНЕВА, 5 клас, сега 6 клас, 122-ро Основно училище „Николай Лилиев, Консултант Веска Малцева, преподавател по БЕЛ.
ПРЕСИЯН ПЕТКОВ, 5 клас, сега 6 клас, 1-во СУ „Пенчо Славейков”. Консултант Петя Дерменджиева, преподавател по БЕЛ
ГРАМОТА ЗА УЧАСТИЕ В НАЦИОНАЛНИЯ КОНКУРС ЗА ЕСЕ РАЗКАЗ НА ТЕМА „ЗАВРЪЩАНЕ КЪМ КОРЕНИТЕ” ПОЛУЧИХА:
ДИМАНА ДИМОВА, 5 клас, сега 6 клас, 1-во СУ „Пенчо Славейков”.Консултант Петя Дерменджиева, преподавател по БЕЛ.
ИВАЙЛО ЧАВКАРСКИ, 7 клас, сега 8 клас, 122-ро ОУ „Николай Лилиев”. Консултант Веска Малцева, преподавател по БЕЛ.
КАЯ НИКОЛОВА, 7 клас, сега 8 клас, 122-ро ОУ „Николай Лилиев”.Консултант Веска Малцева, преподавател по БЕЛ.
МАРИО ИСПОРСКИ, 5 клас, сега 6 клас, 1-во СУ „Пенчо Славейков”. Консултант Петя Дерменджиева, преподавател по БЕЛ.
МАРИЯ ВЕЛИКОВА, 5 клас, сега 6 клас, 1-во СУ „Пенчо Славейков”.Консултант Петя Дерменджиева, преподавател по БЕЛ.

ГРАМОТА ЗА СЪПРИЧАСТНОСТ КЪМ КОНКУРС ЗА ЕСЕ,РАЗКАЗ НА ТЕМА „ЗАВРЪЩАНЕ КЪМ КОРЕНИТЕ” И УЧАСТИЕ В ЗНАЧИМИ ДАТИ И СЪБИТИЯ ОТ ИСТОРИЯТА НА ТРАКИЙСКОТО ДВИЖЕНИЕ ПОЛУЧИХА:

АНИ ДЕЯНОВА, директор на 148-мо ОУ „Професор Любомир Милетич”, преподавател по БЕЛ, консултант на Мартин Мицев.
ВЕСЕЛКА ТЕПАВИЧАРОВА, директор на 1-во СОУ „Пенчо Славейков” София.
ВЕСКА МАЛЦЕВА, консултант на Димитър Бошнаков, Ивайло Чавкарски, Кая Николова, Никол Стойнева, преподавател по БЕЛ.
НАДКА ВОДЕНИЧАРОВА-ДАНОВА, директор на 88-мо СОУ „Димитър Попниколов”.
ПЕТЯ ДЕРМЕНДЖИЕВА, консултант на Александра Недялкова, Антон Минчев, Борис Мишев, Габриела Митева, Габриела Петкова, Димана Димова, Марио Испорски, Мария Великова, Пресиян Петков, преподавател по БЕЛ в 1-во Средно училище „Пенчо Славейков” София.

ГРАМОТА ЗА СЪПРИЧАСТНОСТ КЪМ КОНКУРС ЗА ЕСЕ,РАЗКАЗ НА ТЕМА „ЗАВРЪЩАНЕ КЪМ КОРЕНИТЕ” ПОЛУЧИХА:

ИВЕТА ГЕРМАНОВА, директор на 122-ро Основно училище „Николай Лилиев.
МАЛИНА ПЪРВАНОВА, консултант, баба на Борислав Първанов.
РАЙНА ЙОТОВА, консултант, родител на Мария-Кеара Йотова.
СТОЯН ПАНЧОВСКИ, консултант на Вяра Момчилова, преподавател по БЕЛ в 1-во Средно училище „Пенчо Славейков” София.
ХРИСТИНА СТЕФАНОВА, консултант, преподавател по БЕЛ.
ЦВЕТЕЛИНА ДИМИТРОВА, консултант, родител на Константин Димитров.

ГРАМОТА ЗА СЪПРИЧАСТНОСТ И УЧАСТИЕ В НАЦИОНАЛНА ИНИЦИАТИВА „И В ДОБРО И В ЗЛО ПОМАГАЛИ СИ ДЕДИТЕ НИ” И В ЗНАЧИМИ ДАТИ И СЪБИТИЯ ОТ ИСТОРИЯТА НА ТРАКИЙСКОТО ДВИЖЕНИЕ ПОЛУЧИХА:

БОРЯНА РАЙКОВА, зам.-директор на Софийска гимназия за хлебни и сладкарски технологии.
ЛИЛИЯ ТОРНЬОВА, директор на 2-ро Средно училище „Емилиян Станев”.
РЕНИ ГИГОВА, директор на Софийска гимназия за хлебни и сладкарски технологии.

ГРАМОТА ЗА УЧАСТИЕ В НАЦИОНАЛНА ИНИЦИАТИВА „И В ДОБРО И В ЗЛО ПОМАГАЛИ СИ ДЕДИТЕ НИ” ПОЛУЧИХА:

ГЕОРГИЯ РАЙКОВА, ръководител на Фолклорна формация „Житената питка”.
ГАБРИЕЛА КИРИЛОВА, Фолклорна формация „Житената питка”.
КАЛОЯН НИКОЛОВ, Фолклорна формация „Житената питка”.
КРИСТИНА МИЛАНОВА, Фолклорна формация „Житената питка”.
МАРИЯ НИКОЛОВА, Фолклорна формация „Житената питка”.
ПЛАМЕН МЛАДЕНОВ, Фолклорна формация „Житената питка”.
ТЕОДОРА НИКОЛОВА, Фолклорна формация „Житената питка”.

ГРАМОТА ЗА СЪПРИЧАСТНОСТ И УЧАСТИЕ В ЗНАЧИМИ ДАТИ И СЪБИТИЯ ОТ ИСТОРИЯТА НА ТРАКИЙСКОТО ДВИЖЕНИЕ ПОЛУЧАВАТ:

АНИ ПИПЕРОВА, училищен психолог, 129-то Основно училище „Антим Първи”.
БОГДАНА НИКОЛОВА, директор на 129-то Основно училище „Антим Първи”.
ЛИЛИЯ ЕВТИМОВА, преподавател по история, 129-то Основно училище „Антим Първи”.
МАРИО АНАСТАСОВ, ръководител на детска фолклорна формация към 148-мо ОУ„Професор Любомир Милетич”.
ПРЕПОДАВАТЕЛИ от 2-ро Средно училище „Емилиян Станев”.
Децата от детска фолклорна формация към 148-мо ОУ „Професор Любомир Милетич” с ръководител Марио Анастасов.
21 УЧЕНИКА, 7 клас от 129-то Основно училище „Антим Първи”  с ръководител Лиляна Евтимова, преподавател по история.
4 УЧЕНИКА от 129-то Основно училище „Антим Първи” с ръководител Анета Пиперова , училищен психолог.
25 УЧЕНИКА от 1-во Средно училище „Пенчо Славейков”  с ръководител Петя Дерменджиева, преподавател по БЕЛ.
17 УЧЕНИКА от 2-ро Средно училище „Акад. Емилиян Станев”.

Поздравления за всички наградени!
Пожелания за постигнати висоти!

Наградите и грамотите за децата от Айтос, Ивайловград, Лом, Париж, Поморие, Силистра, които поради ограничителните мерки във връзка с КОВИД-19 не присъстваха в залата,  ще бъдат изпратени в училищата, където учат.

Божана Богданова,
Председател на Тракийско сдружение „Национална инициатива „Завръщане към корените” и „По обратния път на дедите ни”



 

 
       
 
© 2011 - Съюз на Тракийските Дружества в България
уебдизайн