Архив - В медиите 2011-2019
 
 


Тракийски дружества
Депутатите настояха Турция да изплати дълга към тракийските българи

Със 125 гласа "за", без нито един "против" и "въздържал се", но и без участието на ДПС, парламентът призовава кабинета да ускори работата си по нерешените въпроси между България и Турция за имотите на тракийските българи, екзархийските имоти и паметниците на културата.

Депутатите възложиха на правителството да обобщи и систематизира наличната документация, която удостоверява претенциите на българската страна, както и да извърши финансов анализ на техния актуален размер, съобщи БТА.

Предложението дойде от "Атака", а гласуването му беше отлагано два пъти заради редакционни промени в документа - първоначално то беше правителството да бъде задължено, но в крайна сметка остана, че Народното събрание само го призовава.

Юнал Лютфи заяви, че ДПС винаги е било важна част от консенсуса по национални теми, но в случая няма да участва във вота.
"Тъй като става дума за важен въпрос, добре беше правителството да представи такъв проект за решение. Този проект е внесен само от една парламентарна група - "Атака", затова няма да участваме в гласуването и искрено съжаляваме, че няма да бъдем част от този консенсус", обясни депутатът.

Председателят на парламентарната комисия по външна политика Доброслав Димитров (ГЕРБ) обаче коментира, че когато има консенсус по определен въпрос, не е толкова важно как точно е входирано решението.

"За първи път от 20-годишния преход този кабинет реши да поеме истински ангажимент за решаване на тези от десетилетия нерешени въпроси между България и Турция", изрази задоволството си лидерът на "Атака" Волен Сидеров, цитиран от "Фокус".
Той изтъкна, че при предишния кабинет са поставяли десет пъти този въпрос и не е имало никакъв отговор, и други предишни правителства и президенти обявявали, че няма нерешени въпроси между двете страни.
"Тези проблеми засягат може би над 800 000 хиляди българи– наследници на бежанците, бягали от огън и меч от избиване и етническо прочистване. Те десетилетия чакат за решаване на тези въпроси. Изчислени в днешна валута  стойността на имотите на тракийските българи е около 10 млрд. долара. Това е немалка сума, която ако бъде извоювана, ще бъде сериозно финансово рамо", заяви Сидеров.

Той посочи, че ДПС отново е показала, че не е българска политическа сила.

Георги Пирински от левицата коментира на свой ред, че решението е с много сериозна тежест. Той обаче уточни, че работата за разрешаване на неуредените въпроси с южната ни съседка е започнал още кабинетът на тройната коалиция със систематизиране на документацията. Тогава е създадена и смесена работна група.

Външният министър Николай Младенов пък заяви, че е важна подкрепата, която ще получи това решение, и тя ще послужи като инструмент на българската външна политика.
"Така страната ще може да защити интересите на тези, които са част от българското общество, независимо от етническата им принадлежност", допълни той.

В началото на януари миналата година около казуса възникна скандал, след като тогавашният министър на българите в чужбина Божидар Димитров заяви, че България ще претендира за 20 млрд. долара компенсации за имотите, като едно от условията за членство на Турция в европейския съюз. Тогава Бойко Борисов му отправи последно предупреждение за оставане на поста.

Все пак скандалът беше потушен и седмици по-късно Турция за първи път показа, че е склонна да преговаря по въпроса - премиерът Реджеп Ердоган заяви, че ако действително се докаже, че страната трябва да изплати компенсациите за имотите на тракийските бежанци, ще бъдат предприети съответните мерки.

/ Dir.bg

 
       
 
© 2011 - Съюз на Тракийските Дружества в България
уебдизайн