Нови технологии „възкресиха“ българска църква в района на Лозенград
Автор: Златка Михайлова
В Регионалния исторически музей в Хасково са изработени 3D макети на архитектурни и исторически забележителности в двата съседни региона- Хасковска област и вилаета Къркларели /Турция/. Благодарение на новите технологии те дават пълна представа за вида на сградите и съоръженията, така, както са изглеждали преди векове.
Сред макетите е и този на православната църква в Коюнбаба , село край град Къркларели , който българите знаят като Лозенград и като родно място на Антим I , пръв екзарх на Българската екзархия.“ Селото ни е разположено на левия бряг на реката Текедере. То има 180 къщи, от които 130 са български, а останалите – турски“, пише в дописка, публикувана през 1908 година във вестник „Одрински глас“. Според статистиката на професор Любомир Милетич в 1912 г в селото, наричано Коюнгяур, живеят 150 български семейства. Българите започват да се изселват след Междусъюзническата война в 1913 г, когато селото остава в Турция.
Днес сградата на храма в центъра на селото частично е в добро състояние.. Тя носи характеристиките на архитектурата от втората половина на 9 в. След 1924 г е превърната в мелница, а след това е изоставена на произвола на съдбата.
Сега селото е дестинация от известния европейски туристически маршрут „Пътят на султаните“ и предоставя условия , включително за родни туристи, които искат да видят свидетелства за българското присъствие в Одринска Тракия.
Подготвената експозиция на хасковския музей 3D модели представя и други исторически и архитектурни забележителности от района на Свиленград, Ивайловград, Къркларели . Изложбата е изработена в рамките на трансграничния проект „Културна съкровищница“, в който музеят в Хасково си партнира с Дирекцията за култура и туризъм в Къркларели
След обиколка в Хасковска област тя ще остане в музея в Къркларели, където се съхраняват хиляди ценни природни образци, вещи с етнографска стойност, артефакти, намерени при археологически проучвания.
Снимка: Янко Найденов