Цветя и венци на паметника на Петрова нива за Деня на Тракия
Днес по традиция родолюбци и потомци на тракийски българи се събраха на Петрова нива, за да отбележат Деня на Тракия и 112-годишнината от превземането на Одринската крепост.
Церемонията уважиха Красимир Премянов, председател на СТДБ, народният представител от „БСП за България” инж. Петър Кънев, депутатът от ГЕРБ-СДС Галя Василева, областният координатор на БСП - Бургас Живко Господинов, големият родолюбец и онкохирург проф. Иван Гавраилов, кметът на Малко Търново Илиян Янчев, проф. Иво Христов, тракийци, граждани на Малко Търново и други.
Заупокойна молитва беше отслужена в памет на загиналите воини при превземането на Одринската крепост и за жертвите на етническото прочистване през 1913 г., когато нарушавайки Лондонския договор, турски войски навлизат в българските територии, избиват огромна част от населението, заграбват имотите му, опустошават села и християнски църкви и реокупират Източна (Одринска), която на практика е обезбългарена.
„Безкрайно се радвам, че днешния ден придобива повече популярност и привлича все повече родолюбци тук, на Петрова нива. Искам да изразя благодарност към кмета на Малко Търново, без който това нямаше да стане”, каза проф. Иван Гавраилов.
Гавраилов разказа историята на българския войник Михо Стоянов, участвал героично в боевете за Одринската крепост. Той жертва живота си няколко пъти, но накрая успява да развее българското знаме на едно от минаретата на „Султан Селим джамия” в Одрин, с която вдъхновява огромната българска армия пред портите на града.
Българското знаме пред паметника на Петрова нива днес бе издигнато от Пламен (правнук) и Илиян (праправнук) на Михо Стоянов.
„Възмутен съм обаче от състоянието на пътя до Петрова нива. Не може в Народното събрание да говорят за 20-30 и дори 50 млн. лв. за километър магистрала и то на равно място, а тук, на това историческо място, да нямат пари да преасфалтират един готов път с дължина около 12 км. Дали нашите деди и прадеди - жертвите на тези войни, не са го заслужили?”, каза проф. Иван Гавраилов.
По време на честването беше представена книгата на Георги Петков Анигнощев „Село Гугутка от Цар Калоян до днес. Кървавата 1913 година“. Тя излиза още през 2013 г. и е посветена на 100-годишнината от трагичните събития. Авторът, който вече не е между живите, проследява вековната история на село Гугутка в община Ивайловград (родно място на родителите му, а впоследствие заживява там и той самият). Чрез много емоционален и въздействащ разказ във вид на монолог със своите баща и баба Георги Петков ни повежда и през кървавите събития на 1913 година, когато селото е напълно опожарено. От 111 къщи са изгорени 102 с над 100 загинали. Неизлечимата болка и страдание, които крие всяка страница от книгата, ни задължават да помним и познаваме историята си, да пазим паметта както на невинните жертви, така и на българските воини, дали живота си за свободна и независима България. Това е и посланието на честването на Деня на Тракия.