Актуално - Новини
 
 


Тракийски дружества
Честит национален празник!

Скъпи тракийци,
Уважаеми сънародници,

На 3-ти март, преди 147 години  в Сан Стефано се полагат подписите, ознаменували края на Руско-турската освободителна война от 1877-1878 г.  и раждането на свободната българската държава.

Трудният път на българската свобода минава през подвига на Левски, Ботев, Бенковски и участниците в Априлската епопея, през Батак, Плевен и Шипка, през подвига на хилядите знайни и незнайни руски  войни и български опълченци, отдали живота си за свободата!

Безспорен факт е, че без освободителната мисия на православна Русия, без подвига на хилядите знайни и незнайни руски воини и българските опълченци, България можеше да я няма на географските карти!

Съвсем основателно проф. Андрей Пантев отбелязва: „След кланетата на априлци от 1876 г. половин Европа гневно скърбеше за нашите страдания, но нямаше да си помръдне пръста, ако не беше руското оръжие, пресякло Дунав и Балкана. Така беше изгонена турската власт след пет века угнетение. Това е неумолим реален факт и никакви „нови прочити” не могат да донесат алтернатива, каквито и мотиви да бъдат привиквани като негово отрицание.“

Върху съдбата на тракийци още тегнат последствията от кръвопролитните конфликти, войни и сложни междудържавни отношения в миналото - хиляди избити, стотици, прогонени от родните места, поели тежката съдба на бежанци. Паметта за миналото ни дава основание да ценим свободата, да почитаме загиналите, отдали живота си за нея и да отстояваме правото да живеем в мир!

Нека сведем глави пред героите, загинали за свободата, да си припомним за величавия им  подвиг в името на България и да поставим стръкче цвете пред многобройните паметници.

В ден като днешния, когато с респект си спомняме за тази дата, е добре да не забравяме, че мирът няма алтернатива и бъдещето на България зависи  от всички нас!

Честит национален празник!

Красимир Премянов,
Председател на СТДБ

На снимката: Първото българско знаме, ушито от Стилияна Параскевова в Браила през 1877 г., на което е написано: „С божия воля и съ силата русскаго царя Александра II напред“!

 
       
 
© 2011 - Съюз на Тракийските Дружества в България
уебдизайн