Тракийци ще възстановят паметната плоча на връх Коджаеле
Доц. д-р Георги Митринов, член на Тракийския научен институт и на Института за български език на БАН, чрез в. „Тракия“ постави пред обществеността тревожен въпрос за фрапираща подмяна на историческата истина във връзка с унищожаването на българска паметна плоча в района на връх Коджаеле.
Председателят на СТДБ Красимир Премянов сезира Министерството на културата за поредния случай на подмяна на историческата истина за трагичните времена, свързани с помюсюлманчването на изконното българско население в Източните Родопи.
В писмото председателят на Съюза изразява намерението на тракийци да възвърнат историческата достоверност като възстановят българската плоча в автентичния й вид.
Публикуваме пълният текст на писмото до Министерство на културата:
ДО
Г-Н ВЕЖДИ РАШИДОВ
МИНИСТЪР НА КУЛТУРАТА
УВАЖАЕМИ Г-Н МИНИСТЪР,
В брой 13 на в. „Тракия“ от 10 юли 2015 г. Доц. д-р Георги Митринов, член на Тракийския научен институт и на Института за български език на БАН, постави пред обществеността тревожния въпрос за фрапираща подмяна на историческата истина във връзка с българска паметна плоча в района на връх Коджаеле, от рида Мъгленик, в община Крумовград.
От текста става ясно, че след настъпването на демократичните промени у нас и с премахването на граничните заграждения с република Гърция достъпът до района на връх Коджаеле от двете страни на границата става свободен.
В периода от края на миналия и първото десетилетие на новия век фанатизирани мюсюлмани са строшили паметната плоча, поставена от българската страна в началото на 80-те години на ХХ в. Самата плоча е била мраморна, с правоъгълна форма, като кирилският текст е разположен на 10 реда. Буквените знаци са вкопани и покрити с черна боя. Разчетеният текст гласи: 40 ДЕВОЙКИ / ДАЛИ/ ЖИВОТА СИ / ЗА ДА / ОЦЕЛЕЕ /РОДА / БЪЛГАРСКИ / В КРАЯ НА/ XVII ВЕК.
Скоро след това е била поставена в близост примитивна плоча, оформена като мюсюлманско надгробие, с надпис, разположен на 7 реда. Текстът на най-горния ред е с арабска графика, а на следващите с турска латиница, на турски език. С редакцията на преводача надписът добива следния вид: Единствено Аллах е вечен. Гроб на безсмъртните славни победители за правата вяра или Гроб на славните победители за правата вяра. Не умират (безсмъртни са). Очевидно става въпрос за мюсюлмански войни, наложили исляма в района над местното християнско население.
Така се подменя историческата истина, запазена в народната памет, за онези трагични времена, свързани с помюсюлманчването на изконното българско население в тези земи.
СТДБ категорично и решително се противопоставя на вандалското унищожаване на българската паметна плоча, отразяваща един исторически факт и поставянето в близост до мястото и на нова плоча с чуждоезиков текст, възвеличаващ „подвига“ на османските завоеватели.
Ние питаме кой има право да унищожава български паметници, на българска държавна територия и каква отговорност носи за това?
Сезираме Министерството на културата, като институция, опазваща българското културно-историческо наследство, за спешна намеса и контрол относно възстановяването на паметната плоча с български надпис в района на връх Коджаеле. Това е още по-важно и поради факта, че в момента сме свидетели на откровен процес на турцизация в този район. Наложително е българската държава да полага специални усилия за проучването и популяризирането на материалната и духовната култура на местното българоезично население, изповядващо исляма, като част от българското културно-историческо наследство, за да помни то своята история и съхранява своето българско национално самосъзнание.
СТДБ изразява намерението си да възвърне историческата достоверност като възстанови българската плоча в автентичния и вид.
Приложено, изпращаме ви въпросната публикация.
С УВАЖЕНИЕ,
КРАСИМИР ПРЕМЯНОВ
ПРЕДСЕДАТЕЛ НА СТДБ