Съболезнователен адрес до близките на акад. Валери Петров
УВАЖАЕМИ РОДНИНИ И БЛИЗКИ,
С прискърбие научихме за кончината на големия българин, творец и човек акад. Валери Петров.
На връх 90-тия си рожден ден в интервю за „Хоризонт“ той ни напомни да не губим духовността си. И припомни мечтите на човечеството за доброта, благородство и човеколюбие.
Това негово послание остана като завет за бъдещите поколения.
Отиде си един мъдрец.
Един благородник и добър човек, който с творчеството си ни учеше да бъдем хора – искрени, честни, щедри в мислите и делата си.
Истинското му име е Валери Нисим Меворах, известен както с лиричната си поезия, така и с книгите за деца, сценарии за филми, сред най-популярните от които е „Рицар без броня“, със своите пиеси.
Превеждал е от английски, немски, руски и италиански.
Обичан творец и непоправим оптимист, през 2013 г. той бе удостоен с Наградата за европейски гражданин на Европейския съюз - за принос към българската култура и разбирателството между нациите.
Освен със стиховете си, 94-годишният Петров бе известен на поколения българи с преводите си на „Комедии“, „Трагедии“ и 154 сонети на Уилям Шекспир на български език.
Валери Петров е академик на БАН от 2003 г, вписан е в почетния списък на Международния съвет за детска книга, номиниран е за Нобелова награда.
Тази година той получи медал „Иван Вазов“ на Съюза на българските писатели.
Валери Петров е автор на редица социални стихотворения, между които едно, посветено на самозапалилия се в Прага Ян Палах през 1968 г.
Той бе и народен представител в Седмото ВНС (1990-1991г), но предпочете да бъде наша неповторима морална опора.
Това той направи тихо, непретенциозно, но с упоритостта на капката, която прокарва пътища и в най-непроходимите бродове.
Неговият живот бе синоним на онези духовни ценности, които са идеал за всяка цивилизована държава.
Тихият мъдрец Валери Петров отиде при мечтите си.
Поклон пред светлата му памет!
С уважение,
Кр. Премянов
Председател на СТДБ