Национален тракийски събор в Славейно
На 3 август т.г. в родопското село Славейно се събраха признателни българи от всички краища на страната, за да почетат 121 години от Илинденско-Преображенското въстание и 120 години от гибелта на знаменосеца Кольо Шишманов.
Съборът-поклонение започна с панихида в памет на загиналите във въстанието, отслужена в храм „Св. пророк Илия“ и продължи с тържествен митинг, концерт, заря и полагане на венци пред паметниците на Илинденци и Преображенци, пред гробовете на Пейо и Кольо Шишманови.
Традиционни организатори са кметството в с. Славейно, Съюзът на тракийските дружества в България, Тракийският научен институт, община Смолян, ГПК „Мурджов пожар”, читалище „Съгласие 1883” и Църковното настоятелство в селото.
Тържеството бе открито от кметския наместник на с. Славейно, който представи участниците и гостите на събора и приветства жителите на селото. Участие в събора взеха Красимир Премянов, председател на Съюза на тракийските дружества в България, Краснодар Беломорски, заместник-председател на ЦР на СТДБ и председател на Софийското тракийско дружество, членовете на ВК на СТДБ: член кор. проф. Георги Михов, Иван Мамирев - председател на ТД „Тракия 1922“, Крумовград, Ангел Коджаманов от Кърджали, историкът Стоян Райчевски, доц. Георги Митринов от БАН, Николай Мелемов – кмет на Община Смолян, Андриян Петров – зам. областен управител на Област Смолян, Таня Чинкова – секретар на читалището в Славейно, Тодор Батков, чиито род е тясно свързано с въстанието, тракийци и родопчани от Смолян и Славейно.
Слово за ролята на комитското село Славейно в Илинденско-Преображенското въстание произнесе член кор. проф. Георги Михов.
В приветствието си към присъстващите председателят на СТДБ Кр. Премянов открои мястото на събора в Славейно в националния тракийския календар, важните годишнини в историята на тракийското движение и прочете поздравителен адрес от президента на Републикя България Румен Радев.
Стоян Райчевски и доц. Георги Митринов представиха том II на Енциклопедия „Тракия“, издание на СТДБ и ТНИ. Те акцентираха на значимостта на изданието като безценен носител на информация за етнографията, фолклора и езиковите особености на тракийските българи. Екземпляри от том II на Енциклопедия „Тракия“ бяха подарен на кметството и читалището в с. Славейно.
Председателят на Съюза награди за заслуги към тракийската кауза с медал „180 години Капитан Петко войвода“ Стоян Райчевски и доц. Г. Митринов.
От името на СТДБ и на ТНИ бяха поднесени венци и цветя пред паметника на Илинденци и Преображенци, и пред гробовете на Пейо и Кольо Шишманови.