Предстояща Национална конференция на тема: “Тракия в българската национална идентичност”
Тракийският научен институт ще проведе на 27 октомври 2012 г. в залата на Съюза на тракийските дружества в България на ул. Стефан Караджа № 7 в София, Национална конференция на тема: “Тракия в българската национална идентичност”. Конференцията се посвещава на 100-годиншнината от Балканската война, която се води на територията преди всичко на Тракия и води до драматични обрати в съдбата на населението в този регион.
Конференцията си поставя за цел да види как в условията на глобализация се засилва значението на противоположната тенденция на регионализация, търсенето на регионални особености, реконструирането на местни идентичности и съчетаването им с днешни национални и европейски идентичности.
Понятието “Тракия” в случая се разбира в два основни смисъла. Първият е като географски регион в рамките на днешните граници на България, в който се включват Тракийската низина, Родопите, Средна гора и Странджа (съответно областите Бургас, Сливен, Ямбол, Стара Загора, Хасково, Пловдив, Кърджали, Пазарджик и Смолян). Вторият е културно-исторически и е свързан с много по-широките граници, които са се включвали в този регион от Карпатите до днешна Мала Азия в античността и с който се идентифицират събития в нашата история, представляват част от възприятията на нашето минало и историческа памет. Ето защо при разработката на тази тема си поставяме за задача да покрием няколко проблемни полета, които, според своята специфика, хронологически могат да се проектират както в широките исторически граници на областта Тракия, така и в границите на днешната българска държава:
• Каква е ролята на различни фактори – история, памет, фолклор, култура, регионални особености, природни среда, съвременна политика в региона на Тракия, които имат значение във формирането на българска национална идентичност, разбирана както в политическия, така и в етническия смисъл на понятието за нация.
• Кои са събитията в българската история, които стават „пробен камък” за изява на националната идентичност на тракийските българи.
• Какви са различните елементи на регионални идентичности на населението на Тракийския регион– културни, исторически, етнически, религиозни и т.н., и как те се съчетават или конфликтират с българската национална идентичност.
• Има ли кризисни идентичности на една или друга общност в Тракия, как те се съчетават с българската национална идентичност? Какви са тенденциите на хармония и интеграция на различните общности (българи-християни, ислямизирани българи, български турци, роми и пр.) в този регион, както и опасностите и действията по тяхната дезинтеграция?
• Какви са и какви трябва да бъдат политиките на българската държава към различните идентичности в този регион? Има ли намеси на други държави или външни сили изобщо във формирането и утвърждаването на различните идентичности в този регион?
• Какви са възприятията за своята идентичност, историческата и родова памет на потомците на бежанците от Западна и Източна Тракия, както и на малоазийски българи?
Изборът на тази тема е подчинен на практическите задачи, които си поставя Тракийската организация по запазване и утвърждаване на силната национална идентичност на населението в този регион и противопоставяне на опитите тя да бъде размита или променена, но в същото време като се отчитат локалните идентичности, местните традиции, особености, развитие на този регион.
Докладите от конференцията ще бъдат публикувани в специален том на Известията на Тракийския научен институт. Срокът за предаване на студиите по този проблемен кръг за публикуване е 15 ноември 2011 г. Обемът на отделните студии би следвало да бъде до 30 стандартни страници при разрeдка между редовете 1.5, размер 12 на шрифт “Times New Roman”. Цитиранията следва да бъдат в края на студията с последователност 1,2,3. Дават се пълните библиографски данни за цитираните източници.
Очакваме Вашите заявки до 30 септември 2012 г. на следните е-мейли: vkprodanov@gmail.com и vania.stoyanova@abv.bg.
УС на ТНИ