Тракийци почетоха паметта на Капитан Петко войвода
В София представители на Съюза на тракийските дружества в България, на столичното тракийско дружество „Тракия“ и ТНИ поднесоха цветя пред паметника на Капитан Петко войвода в Борисовата градина. Председателят на СТДБ Красимир Премянов в словото си изрази почитта към големия българин, а народният певец Георги Лушнаров изпя песен за хайдушкия войвода. Присъстваха още чл.-кор. проф. Георги Михов, чл.-кор. проф. Васил Проданов, д-р Ваня Стоянова, проф. Павел Демиров, Румен Янков, Стефан Начев, Петър Драгоев от младежката тракийска организация в Бургас, Петко Стамболиев, Зорница Радонова, Искра Чернева.
Във Варна представители на Регионално тракийско дружество, на Тракийски научен институт и на ПК „Тракия“ поднесоха венец и се поклониха на гроба на Капитан Петко войвода, в старите гробища, по повод 123 годишнината от смъртта му. Кратко слово за живота и делото на бележития българин изнесе проф. д-р Геновева Михова – директор на Тракийски научен институт – клон Варна.
В Сливен представители на ТД „Лазар Маджаров“ заедно с представители на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва с председател-майор от запаса Митко Манев и Сдружение „Активен гражданин“, с председател Георги Божев, почетоха паметта на Войводата. Честването започна със заупокойна молитва на отец Йоан в храм „Цар Борис I Покръстител”. Трогателно слово за живота и дейността на Капитана изнесе председателят на тракийското дружеството Кирил Киряков. Честването завърши с полагане на цветя пред бюст-паметника на Войводата.
Поклонението в Хасково бе организирано от Тракийско дружество „Георги Сапунаров“ и Народно читалище „Тракия 2008“. Церемонията започна с панихида пред паметника на героя. Църковният ритуал бе отслужен от отец Никола от църква „Св. Архангели Михаил и Гавраил“ в Хасково. Почит към героя на Тракия отдадоха Мартин Узунов- заместник областен управител, Краснодар Беломорски - зам.-председател на ЦР на СТДБ, Ангел Петров - член на ЦР на СТДБ, членове на тракийското дружество и читалището, ученици от ОУ „Христо Смирненски“ с директор Силвия Траилова и ПМГ „Акад. Боян Петканчин“ с директор Гергана Петрова. Бедата е, че след смъртта на такива герои сякаш се забравят и умират, и техните идеали, каза председателят на тракийското дружество Кирил Сарджев. А тези идеали трябва да бъдат камбана за всички нас, българите, добави той. Цветя пред паметника на Войводата понесоха тракийци, признателни граждани, представители на общината, зам.- областния управител.
В Смолян организатори на поклонението бяха Тракийско дружество „Родопска слава“ и Регионалният исторически музей. В къща музей „Ласло Наги“ председателят на Тракийското дружеството Златка Петрова представи презентация „Капитан Петко войвода - закрилник на Родопите“, която премина при изключително висок интерес. Паметта на националния герой уважиха и ученици от клубовете по история и краезнание „Млади възрожденци“ и „Гражданското общество и ние“ с ръководител Цеца Делева при ППМГ „Васил Левски“ - Смолян за споделената емоция.
Златка Петрова припомни на многобройната аудитория моменти от житейския път на войводата. В словото си тя подчерта, че „На 7 февруари къща музей „Ласло Наги“ отново сияе с особена светлина под знака на историческата святост, която преобразява светове и ни кара да се чувстваме горди с делата на нашите предци, борили се да я има днес България, да ги има днес Родопите.“
В залите на къщата музей бяха експонирани пушката „Уинчестър“, принадлежала на Капитан Петко войвода и епитрахила на свещеник Атанас Келпетков. Духовникът е личен секретар на Войводата, дясна ръка и основният човек, отговарящ за тайната кореспонденция сред съзаклятниците. За да опази пушката, свещеникът я опакова и зазидва в една от каменните стени на собствения си дом в Устово. Гостите и граждани на Смолян имаха уникалната възможност да се докоснат до тези светини.
Тракийци в Димитровград отбелязаха годишнината от кончината на своя патрон с кратко слово на председателя на дружеството Тодор Каваков, пред паметника на Войводата и поднасянето на цветя от Тракийското дружество.
Цветя пред паметниците на Войводата поднесоха тракийци в Търговище, Стара Загора, Харманли, Свиленград, Ямбол, Бургас, Созопол, Пловдив, Кърджали и др.