Актуално - Новини
 
 


Тракийски дружества
Представяне на Енциклопедия „Тракия“ в Крумовград

На 20 септември в Крумовград беше представена Енциклопедия „Тракия“, издание на Съюза на тракийските дружества в България и Тракийския научен институт.

Домакини на събитието бяха тракийци от ТД „Тракия 1922“, с председател Иван Мамирев. Специални гости на представянето бяха председателят на СТДБ Красимир Премянов, зам. председателят на ЦР на Съюза и председател на софийското дружество Краснодар Беломорски, Иванка Мечева - съпредседател на ТЖС при СТДБ, Неждие Акиф, заместник кмет на Община Крумовград, ръководството на НЧ  „Хр. Ботев-1914”, Крумовград, тракийци и съмишленици на тракийската кауза от Крумовград.

Пред препълнената зала за съдържанието на двата тома говори  д-р Ваня Иванова, която благодари на ръководствата на СТДБ и ТНИ за подкрепата и насърчаването на издателската дейност. Тя подчерта, че чрез своята многообразна дейност двете организации са се утвърдили като институции за съхранение на паметта и българската идентичност, което  е и основното послание  на Енциклопедия „Тракия“.

Д-р Ваня Иванова акцентира на писаното слово, оставащо в библиотеките, които и в бъдеще ще продължат да бъдат образователни институции, даващи разнообразни възможности на хората за общуване с историята и познанието, ще бъдат онзи информационен център, от който всеки ще може да получава разнообразна, подредена, но и научнообоснована информация, каквато предлага Енциклопедия „Тракия“, предоставена на библиотеки в страната и в чужбина. Затова тя оцени публикуването и разпространението на Енциклопедията като изключително полезна и родолюбива дейност.

Присъстващите бяха запознати с авторите и с редакционна колегия на Енциклопедията, включваща имената на изявени български учени като: акад. Георги Марков, чл. кор. проф. Васил Проданов, чл. кор. проф. Иван Гранитски, чл. кор. проф. Георги Михов, проф. Стати Статев, проф. д-р Иван Маразов, доц. Геновева Михова, и с авторите на двата тома.

Автори на т. I са изследователите: професорите Светлозар Елдъров и Боряна Бужашка, доц. Ваня Стоянова, д-р Ваня Иванова, Мария Левкова-Мучинова, Кръстьо Йорданов, Стефан Шивачев, Василка Ташкова, Иванка Мечева и Стоян Райчевски.

Том I беше представен на гостите като научно-справочно издание,  което предоставя информация за българското национално движение в Тракия от Възраждането до наши дни, различните форми на неговата организация, промените в целите, личностите и общностите, участващи в този процес, обхващащ няколко времеви периода. Първият период: Възраждането и стремежа за освобождение. Вторият период: борбата за освобождение на тракийските българи и Одринската епопея. Третият период: прогонването и избиването на хиляди тракийци и съдбата на оцелелите след Балканската и Първата световна война, включително до наши дни.

Присъстващите в залата бяха запознати и с том II, който е посветен на етнографията, фолклора и езиковите особености на тракийските българи. Д-р Иванова представи неговите автори - изследователите Стоян Райчевски, доц. д-р Валентина Ганева-Райчева, д-р Ваня Иванова, доц. д-р Наталия Рашкова и доц. д-р Георги Митринов, които в своите разработки са представили поминъка на българите в Тракия, тяхното народно облекло, календарните им обичаи и жилищната архитектура, говорното богатство на българите от Южна Тракия, Странджа и Родопите, словесното им фолклорно творчество чрез приказната и неприказна проза, фолклорната музикална култура, изтъкнати записвачи и учени етномузиколози, музикални изпълнители, читалища към съществуващите тракийски дружества, песенните и танцови фолклорни състави, чрез които тракийци съхраняват и разпространяват богатото фолклорно наследство, и участват в Национални и Регионални тракийски фолклорни събори, по време на които предават традиции, ценности и уроци по родолюбие на младите хора.

Енциклопедия „Тракия“ беше определена като уникално издание, чрез което са реализирани мечтите на много поколения тракийци, работили в Тракийската организация  и в Тракийския научен институт. Беше подчертано, че тя се отличава от други академични енциклопедии, които обясняват фактите телеграфно и със съкращения - подход, който авторите на Енциклопедия „Тракия“ са се опитали да избегнат, и са се постарали тя да бъде написана на увлекателен книжовен и достъпен за читателите език, основавайки се на архиви и документални свидетелства. По съдържание и фактология изданието отговаря на критериите за научност и по това прилича на други енциклопедии. Специално внимание беше отделено на превода на том I на английски език, който е изпратен до чуждестранни библиотеки, до посолствата на европейските държави и до страните членки на Съвета за сигурност на ООН. Превеждането, издаването и разпространението на английски език, благодарение на далновидността на ръководството на СТДБ и персонално на председателя Красимир Премянов, е сериозно постижение. Защото на практика това издание е достъпно до 2 милиарда души по света, говорещи английски език, като за 375 милиона от тях той е роден. Целта е истината за геноцида над тракийските българи да достигне до учените, политици те, дипломатите и световната общественост с надежда, че той ще бъде осъден, и за да се припомни, че тракийският проблем, който повече от 100 години чака своето решение, има и международни измерения.

В края на промоцията д-р Иванова подчерта, че със своето богатство от информация Енциклопедия „Тракия“ представлява интерес за читателите. Доказателство за това е, факта че първоначалният безплатен тираж, предназначен за Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, за депозитарните библиотеки в страната и чужбина,  за държавни институции и посолства, за тракийските дружества в страната, е изчерпан. Наложило се е допълнително допечатване на т. I и II, които са предназначени за продажба.
Комплекти от Енциклопедията бяха дарени на библиотеките към Тракийското дружество и към НЧ „Хр. Ботев -1914” в Крумовград.

 
       
 
© 2011 - Съюз на Тракийските Дружества в България
уебдизайн