Хасковското читалище „Тракия“ отбеляза 170 г. от рождението на Захарий Стоянов
В условията на епидемична обстановка читалище „Тракия“ в Хасково отбеляза 170 г. от рождението на българския революционер, политик, журналист и писател Захарий Стоянов.
Роден като Джендо Стоянов Джедев в с. Медвен, Сливенско през 1850 г., той оставя трайна следа в българската история като един от ръководителите на Пловдивски революционен окръг по време на Априлското въстание през 1876 г. и негов пръв историограф с книгата си „Записки по българските въстания“, като председател на БТЦРК и главен организатор на Съединението на Княжество България и Източна Румелия през 1885г.
Тракийци от хасковското дружество „Георги Сапунаров“ с председател Кирил Сарджев припомниха, че името на Захарий Стоянов завинаги е вписано в историята на Хасковска област, където за кратко работи на Баронхиршовата железница.
От времето на неговото пребиваване като чиновник-маневрист в Баронхиршовата железница са запазени три писма до Никола Обретенов, припомня хасковският историк Недялко Димов. В едно от тях пише, че „ сватбата ще стане по Гергьовден“, като сватбата е алегория на Априлското въстание. Присъствието на чужденци, служители на железопътната станция, помага на Захарий Стоянов да научи френски език.
Днес на неговото име е наречена улица в Симеоновград, която напомня за големия българин, според когото „един народ не може да живее без примери на доблест и самопожертвуване, горко му, ако той би останал без подобен пътеводителен знак.“