Хасковските тракийци се преклониха пред паметни места
Представители тракийското дружество „Георги Сапунаров“ с председател Кирил Сарджев и на читалище „Тракия 2008 “ в Хасково посетиха историческата местност Петрова нива в Странджа и се преклониха пред паметта на героите на Илинденско-Преображенското въстание.
Групата поднесе цветя на паметника и на костницата на българския революционер и войвода Георги Кондолов, който е живял в Хасково. Тракийци запалиха свещи в църквата „Св. Петка“ и разгледаха музея със снимки, оръжия и документи за освободителните борби на българите по време на Илинденско-Преображенското въстание.
В село Бръшлян хасковски цветя окичиха паметника на войводата Пано Ангелов и четника Никола Равашола, загинали в битка с османски военни части през 1903 г. Семейството на Пано Ангелов, бежанци от Беломорска Тракия, е живяло в с. Брод, което днес е в община Димитровград, чието читалище носи името на славния войвода.
Името на село Бръшлян до 1934 г. е Сърмашик и заедно с имената на Пано Ангелов и Никола Равашола е увековечено в химна на Странджа планина – песента „Ясен месец веч изгрява“, написана от тракийския революционер Яни Попов, починал в Ивайловград. В памет на героите в центъра на Бръшлян екна популярната песен в изпълнение на дамската вокална група към читалище „Тракия 2008“ с ръководител Нели Демирева.
Тракийци разгледаха обекти в селото, цялото обявено за архитектурен и исторически резерват с автентичните си къщи, характерни за странджанската архитектура от 18-19 в, килийно училище, параклиси, долмени и тракийски светилища.
Групата посети и Созопол, приютил някога бежанци от Одринска и Беломорска Тракия и Мала Азия, чиито потомци днес пазят традициите на своите деди. Свещи за здраве и благополучие бяха запалени в църквата „Св. св. Кирил и Методий“, построена от тревненския майстор Уста Генчо от Трявна през 1889 г. за нуждите на заселилите се в Созопол българи бежанци .
Пътуването по паметните места е осъществено в рамките на проект по програма „Културни инициативи“, финансирана на конкурсни начала от община Хасково.