Представяне в гр. Стара Загора на Енциклопедия „Тракия“, том II
На 20 ноември в тр. Стара Загора беше представена Енциклопедия „Тракия“, издание на Съюза на тракийските дружества в България и Тракийския научен институт.
Организатори на събитието бяха Община Стара Загора, Съюз на Тракийските дружества в България, Тракийски научен институт и ТД „Одринска епопея“, Стара Загора. Домакини на събитието бяха тракийци от ТД „Одринска епопея“. Специални гости на представянето бяха председателят на СТДБ Красимир Премянов, Иванка Мечева - съпредседател на ТЖС при СТДБ, проф. Иван Върляков- изп. директор на РАО „Тракия“ и зам. - председател на Общински съвет Стара Загора, Иванка Сотирова - Омбудсман на Стара Загора, Емил Христов - член на ВК на СТДБ, общински съветник и председател на Постоянната комисия по бюджет и финанси, Диана Атанасова - началник отдел „Култура“ на Община Стара Загора.
Събитието започна и приключи с изпълнения на Представителен народен женски хор при ТД „Одринска епопея“с художествен ръководител Петко Танев. С прекрасните си изпълнения хористките приветстваха организаторите, гостите и участниците.
Цанко Атанасов – председател на ТД „Одринска епопея“, представи официалните гости и приветства присъстващите в залата.
В словото си председателят на СТДБ Кр. Премянов акцентира на значимостта на том II на Енциклопедия „Тракия“ като безценен носител на информация за етнографията, фолклора и езиковите особености на тракийските българи, и запозна присъстващите с предстоящите задачи на Съюза на тракийските дружества в България.
Пред препълнената зала за съдържанието на том втори говори д-р Ваня Иванова, която благодари на ръководствата на СТДБ и ТНИ за подкрепата и насърчаването на издателската дейност. Тя подчерта, че чрез своята многообразна дейност двете организации са се утвърдили като институции за съхранение на паметта и българската идентичност, което е и основното послание на Енциклопедия „Тракия“.
Д-р Ваня Иванова акцентира на писаното слово, оставащо в библиотеките, които и в бъдеще ще продължат да бъдат образователни институции, даващи разнообразни възможности на хората за общуване с историята и познанието, ще бъдат онзи информационен център, от който всеки ще може да получава разнообразна, подредена, но и научнообоснована информация, каквато предлага Енциклопедия „Тракия“, предоставена на библиотеки в страната и в чужбина. Затова тя оцени публикуването и разпространението на Енциклопедията като изключително полезна и родолюбива дейност.
Присъстващите бяха запознати с редакционна колегия на Енциклопедията, включваща имената на изявени български учени като акад. Георги Марков, акад. Иван Гранитски, чл. кор. проф. Васил Проданов, чл. кор. проф. Георги Михов, проф. Стати Статев, проф. д-р Иван Маразов, доц. Геновева Михова.
Том II беше представен на гостите като издание, посветено на етнографията, фолклора и езиковите особености на тракийските българи. Д-р Иванова запозна присъстващите с авторите - изследователи Стоян Райчевски, доц. д-р Валентина Ганева-Райчева, д-р Ваня Иванова, доц. д-р Наталия Рашкова и доц. д-р Георги Митринов, които в своите разработки са представили поминъка на българите в Тракия, тяхното народно облекло, календарните им обичаи и жилищната архитектура, говорното богатство на българите от Южна Тракия, Странджа и Родопите, словесното им фолклорно творчество чрез приказната и неприказна проза, фолклорната музикална култура, изтъкнати записвачи и учени етномузиколози, музикални изпълнители, читалища към съществуващите тракийски дружества, песенните и танцови фолклорни състави, чрез които тракийци съхраняват и разпространяват богатото фолклорно наследство, и участват в Национални и Регионални тракийски фолклорни събори, по време на които предават традиции, ценности и уроци по родолюбие на младите хора.
Енциклопедия „Тракия“ беше определена като уникално издание, чрез което са реализирани мечтите на много поколения тракийци, работили в Тракийската организация и в Тракийския научен институт. Беше подчертано, че тя се отличава от други академични енциклопедии, които обясняват фактите телеграфно и със съкращения - подход, който авторите на Енциклопедия „Тракия“ са се опитали да избегнат, и са се постарали тя да бъде написана на увлекателен книжовен и достъпен за читателите език, основавайки се на архиви и документални свидетелства. По съдържание и фактология изданието отговаря на критериите за научност и по това прилича на други енциклопедии.
Специално внимание беше отделено на превода на том I на английски език, който е изпратен до чуждестранни библиотеки, до посолствата на европейските държави и до страните членки на Съвета за сигурност на ООН. Превеждането, издаването и разпространението на английски език, благодарение на далновидността на ръководството на СТДБ и персонално на председателя Красимир Премянов, е сериозно постижение. Защото на практика това издание е достъпно до 2 милиарда души по света, говорещи английски език, като за 375 милиона от тях той е роден. Целта е истината за геноцида над тракийските българи да достигне до учените, политици те, дипломатите и световната общественост с надежда, че той ще бъде осъден, и за да се припомни, че тракийският проблем, който повече от 100 години чака своето решение, има и международни измерения.
В края на промоцията д-р Иванова подчерта, че със своето богатство от информация Енциклопедия „Тракия“ представлява интерес за читателите. Доказателство за това е, факта че първоначалният безплатен тираж, предназначен за Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“, за депозитарните библиотеки в страната и чужбина, за държавни институции и посолства, за тракийските дружества в страната, е изчерпан. Наложило се е допълнително допечатване на т. I и II.
За достойнствата на Енциклопедия „Тракия“ говори и Иванка Мечева - съпредседател на ТЖС при СТДБ. Тя акцентира на огромното количество информация, която може да се почерпи за хилядите тракийски българи, прогонени чрез етническо прочистване от домовете им, които въпреки това са съхранили своята човечност чрез завещаното от предците им – „Да не забравят, но да не отмъщават“. Госпожа Мечева изрази убеждение, че всеки тракиец трябва да притежава изданието в своята библиотека.
Том II от Енциклопедията беше дарен на библиотеката към ТД „Одринска епопея“, Стара Загора и на библиотека „Захарий Княжевски“, която гостоприемно отвори вратите си за представянето на изданието.