Грандиозен концерт - спектакъл в Бургас, посветен на 180 години от рождението на Капитан Петко войвода
На 9 ноември 2024 г., Тракийско дружество „Странджа“ – Бургас, Съюз на тракийските дружества в България, Община Бургас и Община Малко Търново организираха концерт – спектакъл, посветен на 180 години от рождението на Капитан Петко войвода.
На концерта в зала зрителна на Военния клуб присъстваха Стефан Колев - председател на ТД „Странджа“, гр. Бургас, Илиян Янчев – кмет на Община Малко Търново, представители на Община Бургас, тракийци и родолюбиви българи.
В словото си председателят на ТД „Странджа“ Стефан Колев подчерта, че организирането на концерти и мероприятия, посветени на Капитан Петко войвода, е традиция, чрез която тракийци изразяват своето уважение към неговата памет като патрон на Тракийската организация. Той изрази гордостта си от това, че има честта да е председател на тракийско дружество, което е част от Съюза на тракийските дружества в България, и заедно съхраняват паметта на предците си.
Трогателно слово произнесе и Илиян Янчев – кмет на Община Малко Търново.
Председателят на СТДБ Красимир Премянов не присъства по уважителни причини, но изпрати сърдечни поздрави към ръководството на бургаското тракийско дружество, към ръководствата на Общините в Бургас и Малко Търново, Военния клуб в морския град, към всички тракийци, към участниците и гостите на концерта.
В празничния спектакъл участваха странджанските певци Лазар Налбантов, Ирена Станкова, оркестър „Жарава“ с ръководител Петко Янгьозов, Фолклорен клуб „Настроение“ от гр. Малко Търново, Гайдарски състав от СУ „Добри Чинтулов“ в гр. Бургас, Танцова формация с ръководител Камелия Гамартиева при ТД „Яни Попов“, гр. Созопол, млади таланти от Несебър и др. Изключително приятна бе изявата на сцената на млади хора, които показаха на публиката своя талант и любов към тракийския фолклор.
През последните години концертите, посветени на бележити личности и годишнини от тракийската история, организирани от ТД „Странджа“ и СТДБ, с подкрепата на Община Бургас, се утвърждават трайно в културния календар на морския град. Те оставят трайна емоционална следа в съзнанието на гости и участници, стимулират интереса на младото поколение към тракийското фолклорното богатство, дават възможност за сплотяване на тракийци като общност, за съхраняване на тяхната родова памет и на българщината.