В Свиленград пазят паметта за тракийските българи
Златка Михайлова
75 години от кончината на тракийския войвода Димитър Маджаров бе почетена в Свиленград. Клубът на историка към музея в града организира паметна вечер, посветена на закрилника на българите - бежанци от Беломорска Тракия, прогонени от родните си места през есента на 1913 година след Междусъюзническата война.
Сред присъстващите ученици от СУ „Д-р Петър Берон“ и граждани бяха и потомци на войводата , живеещи в Хасково и София, представители на тракийското сдружение „Доган хисар“. За живота и дейността на славния тракийски защитник разказа учителят по история Димитър Гилев, „Будител на годината“ в конкурса на БНР – 2022 г. Представено бе и родословието на войводата, проследено до десето коляно.
Венци и цветя окичиха наскоро открития паметник на Маджаров в Свиленград, съграден с финансови средства на екскмета инж. Георги Манолов, потомък на тракийски бежанци.
Гимназисти от три училища в Свиленград и съседния Любимец направиха пътуване по стъпките на своите предци в съседна Гърция. Групата посети селата Чермен /днес Орменио/, Башклисе /Протоклиси/ и Мерхамли /Пеплос/, родно място на войводата Маджаров. От тези места преди век се преселват най-голям брой бежанци в Свиленград и региона. За несретната съдба на българите при реокупацията на Тракия, за оцеляването и заселването им в границите на България разказа директорът на Историческия музей Елена Митева. Прокудените от родното Башклисе основават през 1931 г в Свиленград фондация за пропаганда, благотворителност и култура. С нейни средства е закупена сградата на Тракийския дом в София, където днес се намира Съюзът на тракийските дружества в България и Тракийският научен институт. Три книги, издадени в Свиленград, плод на краеведски изследвания, днес разказват за цитираните села и техните жители преди сто години.
В трите гръцки села групата бе сърдечно посрещната от представители на местната власт и граждански културно- просветни организации, които ги запознаха с историята на селищата и на християнските храмове, в които са се черкували и българи. Разгледани бяха етнографски сбирки, прозвучаха разкази за гръцки народни обичаи и обреди, близки до българските. Домакините получиха екземпляри от изданията на свиленградския музей.
Обогатени от интересното пътуване до родните места на дедите, сега учениците ще участват в обявения от Историческия музей в Свиленград конкурс за есе. За отличилите се са предвидени награди.
Снимки от Историческия музей-Свиленград
1.Пред църквата „Св. Димитър“ в Пеплос
2. Учениците и техните учители в Протоклиси
3. В храма „Св. Георги“ в Орменион