Национален тракийски младежки събор - поклонение на Илиева нива
Националният тракийски младежки събор-поклонение на „Илиева нива“, посветен на една от най-големите трагедии в българската история, събра на 1 юни тракийци от цялата страна, които сведоха глави пред земята, напоена с кръвта на повече от 200 деца. Съборът бе посветен на 111 години от зловещата 1913-а и на три годишнини, свързани с тракийското движение: 180 години от рождението на Капитан Петко войвода, 100 години Тракийски младежки съюз и 90 години от създаването на Тракийския научен институт.
Официален гост на тракийското поклонение бе Емилия Лазарова, зам.-министърът на образованието и науката.
В събора-поклонение участваха кметът на Община Ивайловград Диана Овчарова, заместник-кметовете Кръстю Делииванов и Светла Моллова, секретарят на общината Николай Панайотов, председателят на Общинския съвет Богдана Богданова, Кр. Премянов, председател на СТДБ, Михаил Вълов, зам. председател на ЦР на СТДБ и председател на ТД „Тракия“ в гр. Ямбол, Кирил Сарджев, член на ЦР на СТДБ и председател на ТД „Георги Сапунаров” в Хасково, Маргарит Петров, зам.- председател на ВК на СТДБ и председател на ТД „Бойко Чавдаров” в Харманли, Кирил Киряков, зам.- председател на ВК на СТДБ и председател на ТД „Лазар Маджаров“, Сливен, членовете на Върховния комитет на Съюза: член кор. проф. Васил Проданов, председател на ТНИ, член кор. проф. Георги Михов - член на ЦР на СТДБ, проф. Св. Елдъров, Стоян Райчевски, д-р Ваня Иванова - главен редактор на в. „Тракия“, Любка Димитрова от ръководството на ТД „Яни Попов“ в Ивайловград, Вяра Петрова, председател на тракийското дружество в Карнобат, Цанко Атанасов, член на ЦР на СТДБ, председател на Старозагорското тракийско дружество и съпредседател на ТМСБ, тракийци от дружествата в София, Бургас, Ямбол, Стара Загора, Сливен, Димитровград, Харманли, Хасково, Крумовград, Ивайловград, Свиленград, Любимец, Созопол, Карнобат, учители от училища в Ивайловград, представители на държавни и местни институции и много граждани.
Поклонението започна с поднасяне на венци и цветя пред паметника на Капитан Петко войвода в с. Плевун и продължи на Илиева нива.
Пред мемориалния комплекс на Илиева нива беше отслужена заупокойна молитва в памет на жертвите, последвана от трогателен рецитал по стихове на Ивайло Балабанов, описващи трагедията, разиграла се през 1913 г.
В трогателно слово Диана Овчарова припомни мрачната история отпреди 111 години и злочестата участ над 200 невинни тракийски деца, които никога не успяха да сбъднат мечтите си.
Красимир Премянов подчерта, че тракийци тачат историята и се опитват да пренесат нейните послания към днешния ден и към младото поколение, защото историческата памет е част от това, което ни съхранява като българи. В словото си той акцентира на силата на българския дух и на необходимостта да се съхранят стожерите на българщината – държавата и независимата Българска православна църква, такива каквито са ни завещани от предците.
Слово произнесе и зам. министър Емилия Лазарова, която заяви, че никой и нищо не е забравено.
Паметникът на тракийското дете бе отрупан с венци и цветя от участващите в събора-поклонение.
Програмата продължи в Народно читалище „Пробуда 1914“ с представянето на Енциклопедия „Тракия“, т. II, откриване на изложба, посветена на 100 години от създаването на Тракийския младежки съюз, 90 години от основаването на Тракийския научен институт и 180 от рождението на Капитан Петко войвода, и дефиле на тракийски носии.
Председателят на СТДБ приветства присъстващите и награди с медал „180 години Капитан Петко войвода“ кметът на Община Ивайловград Диана Овчарова. Високото отличие й бе присъдено за нейната работа в подкрепа на тракийската кауза и съхранението на традициите.
Водещ на събитието бе проф. Светлозар Елдъров, който даде думата на д-р Ваня Иванова и Стоян Райчевски да представят съдържанието на том II на Енциклопедия „Тракия“.
В изказването си Ваня Иванова подчерта, че том II на Енциклопедия „Тракия“ е част от поредица, чиито том I е публикуван през 2022 г. Тя припомни, че томовете са издание на Съюза на тракийските дружества в България и Тракийския научен институт, които чрез своята многообразна дейност, част от която е публикуването на книги и научна периодика, са се утвърдили като институции за съхранение на паметта и българската идентичност. Това е и основното послание на Енциклопедия „Тракия“. Тя сподели, че участващите в написването на том втори, са събрали на едно място фактите, свързани с етнографията, фолклора и езиковите особености на тракийските българи, и разказа на присъстващите за статиите, върху които са работили отделните автори.
Стоян Райчевски е автор на материалите от етнографски характер, които разкриват поминъка на българите в Тракия, тяхното народно облекло, календарните им обичаи и жилищната архитектура.
Доц. Валентина Ганева-Райчева е автор на материалите, представящи словесното фолклорно творчество на тракийци чрез приказна и неприказна проза, както и на статии за живота и делото на изтъкнати записвачи и изследователи на фолклора на регион Тракия.
Доц. Наталия Рашкова е автор на статиите за фолклорната музикална култура на обширния географски регион Тракия, на биографичните статии на изтъкнати записвачи и учени етномузиколози, свързани с представеното културно пространство, на енциклопедичните статии за изявени музикални изпълнители – солисти, инструменталисти и оркестри, представящи стиловите и репертоарните особености на Тракия, Странджа и Родопите.
Д-р Ваня Иванова е автор на статиите, посветени на читалища към съществуващите тракийски дружества, на песенните и танцови фолклорни състави, чрез които тракийци съхраняват и разпространяват богатото фолклорно наследство и участват в национални и регионални тракийски фолклорни събори.
Доц. Георги Митринов е автор на статиите, показващи говорното богатство на българите от Южна Тракия, Странджа и Родопите, и на биографични статии за изследователи на българското говорно богатство в цитирания регион.
В изказването си Стоян Райчевски се спря подробно на материалите от етнографски характер в том втори, като акцентира на облеклото в неговото регионално многообразие, на календарните обичаи и обреди на тракийци, които са неразделна част от общобългарската празнично-обредна система, на традиционното жилище с неговата архитектура и вътрешна уредба, следващи в значителна степен развитието на възрожденската българска архитектурна традиция. Особен интерес за присъстващите представляваше информацията за стопанството и поминъка на тракийци. Той подчерта, че след статиите в Енциклопедията има източници на информация, която ще бъде полезна за всеки, който се интересува от проблематиката.
В заключение авторите изразиха увереност, че Енциклопедия „Тракия“ оставя трайна следа и информация за бъдещите поколения.
При огромен интерес беше открита изложбата, посветена на 180 от рождението на Капитан Петко войвода, 100 години от създаването на Тракийския младежки съюз, 90 години от основаването на Тракийския научен институт. Тя бе представена от проф. Светлозар Елдъров, който информира присъстващите, че изложбата е комплектувана от ТНИ. Нейният първи раздел включва 10 табла, които представят патрона на Тракийската организация Капитан Петко войвода, неговото революционно дело и мястото му в народната памет. Част от тях (табло 1-8) са дело на Зоица Начева от Смолян и са изградени върху документи и материали от ДА - Смолян. Предоставени са на СТДБ и ТНИ от община Чепеларе. Табла 9-10 са подготвени от проф. Св. Елдъров, проф. Б. Бужашка и доц. В. Стоянова. Втората част от изложбата е посветена на 100-годишнината на Тракийския младежки съюз, а третата разказва за учредяването и дейността на Тракийския научен институт. Те са подготвени от проф. Светлозар Елдъров, доц. Ваня Стоянова и проф. Боряна Бужашка. Използвани са материали от Централния държавен архив, Научния архив на БАН, Българския исторически архив, периодичния печат и др.
По идея на Мария Божкова, член на ВК на СТДБ, бе представено дефиле на носии на тракийски и малоазийски българи. Идеята бе реализирана от Светла Кюмюрева, закърмена с любов към фолклора, завещана й от нейните предци. Младите момичета от Танцов състав „Карамфилчето“ представиха автентични носии на тракийски и малоазийски българи, чрез които пред очите на публиката оживя част от том втори на Енциклопедия „Тракия“. Светла Кюмюрева запозна публиката с детайли от носиите и обясни символиката на орнаментите, цветовете и материалите, използвани за изработката им.
Владимир Иванов, директор на Исторически музей в Попово, откри гостуваща изложба „От киноцентъра до музейната витрина“, показваща оригинален реквизит от филма „Капитан Петко войвода”.