![]() |
|||
Актуално - Новини
|
|||
В НБКМ представиха том II на Енциклопедия „Тракия“
Ваня ИВАНОВА
На 29 май в Националната библиотека „ Св. св. Кирил и Методий“ беше представен том II на Енциклопедия „Тракия“, издание на Съюза на тракийските дружества в България и Тракийския научен институт. Той е част от поредица, чиито том I с подзаглавие „Българското национално движение в Тракия“, беше публикуван през 2022 г. Промоцията уважиха Илиана Йотова - вицепрезидент на Република България, проф. Димитър Димитров - ректор на УНСС, Ваня Аврамова - зам. директор на Националната библиотека „Св.св. Кирил и Методий“, проф. Иван Маразов, проф. Ваня Добрева, проф. Христо Зайков - председател на Световната организация на българите, Станка Шопова - председател на Фондация „Устойчиво развитие за България“. Тук бяха авторите на изданието, членовете на ръководствата на СТДБ и ТНИ, тракийци, студенти и техните преподаватели.
Водещ на събитието бе чл.-кор. проф. Иван Гранитски, който представи авторите на том II - доц. д-р Валентина Ганева-Райчева, д-р Ваня Иванова, доц. д-р Ваня Стоянова, доц. д-р Георги Митринов, доц. д-р Наталия Рашкова и Стоян Райчевски, и неговата редакционна колегия, включваща имена на изявени български учени: акад. Георги Марков, чл. кор. проф. Васил Проданов, чл. кор. проф. Иван Гранитски, чл. кор. проф. Георги Михов, проф. Стати Статев, проф. д-р Иван Маразов, доц. Геновева Михова. В словото си Иван Гранитски подчерта, че чрез своята многообразна дейност, част от която е издаването на книги, Съюзът на тракийските дружества в България и Тракийския научен институт са се утвърдили като институции за съхранение на паметта и българската идентичност, което е основното послание и на Енциклопедия „Тракия“.
Материалите от етнографски характер разкриват традиционния поминък на българите в Тракия, тяхното народно облекло в неговото регионално многообразие, календарните им обичаи и обреди, които са неразделна част от общобългарската празнично-обредна система и традиционното жилище с неговата архитектура и вътрешна уредба, следващи в значителна степен развитието на възрожденската българска архитектурна традиция. Фолклорната музикална култура на обширния географски регион Тракия е представена в многообразни проявления. Обхванати са музикално-диалектните особености на тракийския, странджанския и родопския музикален фолклор, както и на преселниците от Източна и Западна Тракия. Песенният фолклор е разгледан чрез описание на песенните цикли, придружаващи функционирането на песента в местната традиционна култура – календарна и семейна обредност, трудови практики, празничност. В отделни статии са застъпени разпространените в региона фолклорни музикални инструменти. Съществено място заемат и биографичните статии с изследователски приноси на изтъкнати записвачи и учени етномузиколози, свързани с представеното културно пространство. Като самостоятелни теми са отделени публикуваните през годините изключително ценни капитални сборници с нотирани фолклорни материали от Тракия, Странджа, Сакар, Родопите, Източна и Западна Тракия. Насочени към наследената в съвременността регионална музикална традиция са енциклопедичните статии за изявени професионални музикални изпълнители – солисти, инструменталисти и оркестри, представящи стиловите и репертоарните особености на Тракия, Странджа и Родопите. В тази тематична сфера е и предложената информация относно емблематични за региона професионални фолклорни ансамбли, очертаващи сценичния облик на локалната култура с авторско творчество на фолклорна основа.
В словото си вицепрезидентът Илияна Йотова акцентира на факта, че издаването на Енциклопедия „Тракия“ е изключително родолюбиво дело и още едно доказателство за старата максима, че събраното познание провокира мисълта и ражда още по-голямо познание. „Когато човек отгръща страниците на томовете, иска да научава все повече и повече, и да търси още повече - съдържание, информация за тази невероятна култура, душевност, бит, религия, традиции, обичаи и носии на тракийските българи“, каза Илияна Йотова. Тя открои няколко причини, които правят интересна Енциклопедия „Тракия“ - повече познание, съхранение на паметта и надежда за тракийците да се говори, да има интерес сред учениците и натиск върху тези, които трябва да вземат решение този учебен материал да влезе в средното образование. „Енциклопедия „Тракия“ напомня за дълга, който имаме всички ние към тракийци, затова че те още не са получили справедливост, че в учебниците не се пише почти нищо за събитията от 1913 г., което означава, че не сме си свършили работата“, заяви вицепрезидентът.
В заключение Илияна Йотова изрази увереност, че със своето богатство от информация Енциклопедия „Тракия“ ще представлява интерес за читателите. В линковете може да прочетете публикции по темата: * Димитрина Ветова, БТА: https://www.bta.bg/bg/news/679782-pisaneto-izdavaneto-na-entsiklopediya-trakiya-e-izklyuchitelno-rodolyubivo-de * Галина Стефанова,БНР и интервю на В.Иванова: https://bnr.bg/kardzhali/post/101996922/predstavat-vtori-tom-na-enciklopedia-trakia
|
|||
© 2011 - Съюз на Тракийските Дружества в България
уебдизайн
![]() |