ТНИ - Варна проведе дискусия, посветена на 80 години от края на Втората световна война
Симеон Кулиш
Снимки: Ивелин Ценов
В навечерието на Деня на победата над фашистка Германия във Варна се проведе дискусия на тема: „Памет и поуки. 80 години от края на Втората световна война“. Събитието бе организирано от филиала на Тракийския научен институт и Учебния музей към РИМ – Варна.
В дискусията участваха доц. Геновева Михова, председател на филиала на ТНИ-Варна, доц. д-р Йорданка Тонева и доц. д-р Димитър Маринов - преподавателите във Варненски свободен университет „Черноризец Храбър”, адв. Николай Илчев - член на Тракийски научен институт, филиал Варна, Йордан Вълков - председател на Регионална тракийско дружество в морската столица, Мая Раданова - член на УС на РТД. На дискусията присъстваха историци, преподаватели и ученици от ЧСУ „Аз съм българче“, Професионална гимназия по текстил и моден дизайн, ПГСАГ „Васил Левски“ и ПГХ и ХВТ „Д. И. Менделеев“.
Събитието започна с презентация на ученичката от XI клас в Професионалната гимназия по текстил и моден дизайн Божидара Георгиева, която припомни хода на Втората световна война и участието на България в нея.
Симеон Кулиш изрази мнение, че най-важно е адекватно и правилно да оценяваме какво сме направили като общество, да изолираме емоцията и да поддържаме историята жива без пропаганда. Присъстващи на дискусията споделиха, че за безпристрастно възприемане на историята е важна мисията на учителите, които преподават хуманитарните науки, тъй като те могат да насочат младите хора в положителна посока. Бяха отправени и препоръки да не се преиначават фактите по политически причини. Повдигната бе и темата за съхранението на историческите паметници и недопускане тяхното разрушаване.
Участниците и гостите имаха възможността да разгледат изложба на предмети от времето на Втората световна война, включително лични вещи на варненци, участвали във военния конфликт - уникален поглед към историята чрез автентични свидетелства. Симеон Кулиш и музейният педагог Ясен Ненков показаха лични вещи на своите дядовци, които са участвали във войната.
