Събития - Национални
 
 


Тракийски дружества
ЮБИЛЕЙНА НАУЧНА КОНФЕРЕНЦИЯ „90 ГОДИНИ ТРАКИЙСКИ НАУЧЕН ИНСТИТУТ“

Тракийският научен институт (ТНИ) отбеляза с юбилейна научна конференция 90-годишнината от основаването си. Организатори на събитието бяха ТНИ и Съюзът на тракийските дружества в България, а любезен домакин Университет за национално и световно стопанство с ректор проф. Димитър Димитров.

Мероприятието беше уважено от Илияна Йотова - вицепрезидент на Република България, Красимир Премянов - председател на Съюза на тракийските дружества в България, Михаил Вълов, зам. председател на ЦР на СТДБ и председател на ТД „Тракия“ в гр. Ямбол, членовете на ЦР на СТДБ: акад. Иван Гранитски, член-кор. проф. Георги Михов и член кор. проф. Васил Проданов - председател на ТНИ, доц. В. Стоянова- научен секретар на ТНИ, посланик Георги Димитров, Стефан Начев - главен секретар  на Съюза, Кирил Сарджев, председател на ТД „Георги Сапунаров“ в Хасково, Цанко Атанасов, член на ЦР на СТДБ, председател на Тракийско дружество „Одринска епопея“, Стара Загора и съпредседател на ТМСБ, Стефан Колев, председател на ТД „Странджа” в Бургас, Иванка Мечева - съпредседател на Тракийския женски съюз, доц. Геновева Михова - председател на филиала на ТНИ в гр. Варна, проф. Павел Демиров, Божана Богданова – председател на ТСНИ „Завръщане към корените“ и „По обратния път на дедите ни“, д-р Ваня Иванова -  главен редактор на в. „Тракия“, проф. Георги Янков - заслужил професор на УНСС, проф. д.ист.н. Св. Елдъров - член на УС ва ТНИ, представители на тракийци от София, Стара Загора, Бургас, Варна, Хасково и Ямбол, проф. Георги Николов - председател на Македонския научен институт, доц. д-р Елка Трайкова - директор на Института за литература в БАН, д-р Ваня Кастрева – началник на РУО в гр. София, Ваня Тагарева – зам. председател на Столичния общински съвет, проф. Иван Върляков – изп. директор на РАО Тракия, проф. Блага Благоева от УНСС, проф. Ваня Добрева и проф. Боряна Бужашка от УНИБИТ, представители на БАН, представители на ВМРО, представители на Съюза на офицерите и сержантите от запаса и резерва, тракийци и студенти.

Академик Иван Гранитски откри тържествената част на конференцията и припомни трагичната и героична история на тракийските българи, акцентирайки на геноцида, извършен над тях. Той честити 90-ата годишнина на ТНИ и подчерта, че негови създатели са родолюбиви българи, ярки личности и фигури на обществената мисъл.

Председателят на ТНИ член кор. проф. Васил Проданов припомни, че за тези 90 години институтът е преминал през три различни епохи, обединени от темите, с които се занимават изследователите. „Днес ние с гордост можем да погледнем назад, но и напред, и да заявим, че ще продължим да се борим за съхранение на паметта и ще търсим решение на изглеждащите на пръв поглед нерешими проблеми.“

Проф. Проданов огласи имената на заслужили изследователи, наградени с юбилеен медал „90 години ТНИ“: авторите на Енциклопедия „Тракия“, т. 1 и т.2 - проф. д.ист.н. Светлозар Елдъров, проф. д-р Боряна Бужашка, доц. д-р Георги Митринов, д-р Мария Левкова-Мучинова, д-р Кръстьо Йорданов, Стоян Райчевски, доц. д-р Валентина Ганева-Райчева, доц. д-р Наталия Рашкова, д-р Стефан Шивачев, Василка Ташкова и Иванка Мечева.  С юбилеен медал са удостоени още художника и редактора на изданието Михаил Танев и Милена Тодоракова. За активно участие в работата на ТНИ медал е връчен на доц. Геновева Михова и на филиалите на ТНИ във Варна и Хасково.

В прочувствено слово  вицепрезидентът на Република България Илияна Йотова отбеляза:

„През тези 90 години Тракийския научен институт има една отправна точка, която никога не бива да забравяме. Неговите създатели бяха ръководени от една мисъл – да не потъне в забвение мъченическата история на тракийските българи – убивани, гонени, разорявани. Трагедията ще бъде още по-голяма, ако ги забравим. Водени от тези патриотични идеи, създателите на института успяха да увлекат поколения българи изследователи на всичко, свързано със съдбата на тракийските българи“, посочи вицепрезидентът.

Тя подчерта, че благодарение на Тракийския научен институт за 90-те години от съществуването му са събрани много факти, архиви, спомени, снимки, песни – всичко, което носят със себе си оцелелите българи от Източна и Западна Тракия. Има още неизследвани исторически факти около преселението на тракийските българи в границите на българската държава, около изпепелените български села, в които хората са безмилостно разстрелвани само защото са българи. Всичко това е важно да се помни и защото през последните години сме свидетели на порочното явление „плакатен патриотизъм.”

За мен патриотизмът е едно интимно чувство, което живее дълбоко в нас, и не е задължително да го крещиш по улиците. Всеки истински патриот го къта в душата и сърцето си и то е част от него през целия му живот, пречупва се през мислите и делата му. Всички, обвързвали съдбата си с тракийския въпрос, са истински патриоти. Дейността и научните изследвания на ТНИ могат да бъдат добра основа за това как националният интерес може да бъде защитен по най-добрия начин.“

Вицепрезидентът посочи, че благодарение на изследователския труд на Тракийския научен институт тази история се пренася в съвремието. „Това е една от най-добрите бази за изследване на етническите отношения в края на XIX  и началото на XX век. Дейността на института може да послужи и в съвременните политически условия – как да бъде управлявана днешната българска дипломация, как да са структурирани отношенията ни със съседните страни, какво да бъде самочувствието на българската държава, когато отстоява своите позиции“, подчерта Илияна Йотова.

„Дейността на Тракийския научен институт показва стойността на българската идентичност и самосъзнание – да знаем кои сме, откъде идваме, каква кръв тече във вените ни, какви качества сме наследили от нашите деди“, посочи вицепрезидентът. Тя отново призова в националния бюджет да бъдат заложени повече средства за Тракийския научен институт и за Македонския научен институт.

Ректорът на УНСС проф. д-р Димитър Димитров сподели, че като потомък на тракийски българи е свързан с тракийската кауза и добави: „Съюзът на тракийските дружества в България и Тракийският научен институт чрез своята многообразна дейност се утвърдиха като институции за съхранение на паметта за миналото и българската идентичност, преминавайки през съхранение на традициите на тракийските българи. Съюзът опазва тяхното историческо и културно наследство през етнографията, фолклора, езиковите особености, запазвайки връзката вяра – традиция – фолклор като част от българското духовно богатство. Продължавайте да бъдете един своеобразен урок по родолюбие.“

Приветствие към представителите на Тракийския научен институт поднесе и д-р Ваня Кастрева.

В словото си председателят на СТДБ Красимир Премянов заяви:

„Всяка годишнина, която отбелязват тракийци, в т. ч. и днешната 90 - годишнина на Тракийския научен институт, не са просто историческа хроника, а жива история, свързана със съдбата на стотици хиляди българи и  техните живи потомци.

Тракийския научен институт е част от тракийското движение. Той запазва делото на Тракийската организация, след като тя е забранена от 19-томайците през 1934 г.  Имаме всички основания да твърдим, че създаването на Тракийския научен институт е под патронажа на Българската православна църква, тъй като нейният тогавашен предстоятел Екзарх Стефан става почетен председател на института.

През всички тези години и особено през последните организационните, кадрови и финансови ресурси на Тракийския научен институт и на Съюза на тракийските дружества в България са обединени, за да може да се реализират задачите, стоящи пред тракийското движение. Това се отнася и за целеполагането, и за извеждането на основните инициативи в нашата дейност за всеки период.

Известен факт е, че поради ограничената концепция на българската външна политика, вниманието винаги е било насочено към запазване на влиянието на България в Македония, а Тракия остава в нейната сянка, като се приема, че тя е неделима част от страната ни. За съжаление политиката на Великите сили е коригирала и това разбиране.

Позволете ми да изразя благодарност от името на Съюза на тракийските дружества в България на вицепрезидента Илияна Йотова, която винаги намира време да отдели нужното внимание на тракийци.

Позволете ми да поднеса специална благодарност на Българската православна църква и лично на Негово Светейшество Софийският митрополит и Български патриарх Даниил, чиито избор приветствахме и посрещнахме с огромна надежда и вяра. Днес той ни е удостоил с приветствие, което приемаме като висока чест. 

Огромна благодарност и на проф. Димитър Димитров за домакинството, партньорството и любезното съдействие за организиране на настоящето събитие, както и на всички участници и гости, които с присъствието си уважиха юбилейната  научна конференция.

Използвам случая да благодаря и на тези, които свързват своя талант и научни изследвания с тракийската кауза, и да съобщя решението на Централното ръководство за удостояване с най-високото отличие на Съюза „Златен медал Капитан Петко войвода с лента“ на член кор. проф. Васил Проданов – председател на Тракийския научен институт, доц. Ваня Стоянова – научен секретар на ТНИ и д-р Ваня Иванова – главен редактор на в. „Тракия“ и член на Управителния съвет на Тракийския научен институт.“

„През всичките тези години ТНИ се утвърди като авторитетна институция, която изследва и отстоява истината за хилядите българи, принудени да напуснат своя роден край“, се казва в поздравителния адрес от Негово Светейшество Патриарх Даниил. „Трябва да помним, че тракийският въпрос е неразделна част от българския национален въпрос, който е многолетна рана, оставила чувството на дълбока несправедливост и необратимост на историческия процес.“ В своето обръщение патриарх Данаил пожелава борбен дух за каузата.

Акад. Иван Гранитски информира за получените множеството поздравителни адреси от: Негово Светейшество Патриарх Даниил, акад. Юлиян Ревалски – председател на БАН, Васил Терзиев - кмет на София, проф. Даниел Вачков - директор на Института за исторически изследвания към БАН, Борис Спасов – председател на Добруджански научен институт, проф. Ив. Върляков - изп. директор на РАО Тракия, проф. Стоян Денчев – председател на Съвета на настоятелите на УНИБИТ,  Николай Димитров - генерален консул на България в Битоля, Ген. Златан Стойков – председател на СОСЗР, Янка Такева - председател на Съюза на бълг. учители, Ваня Кастрева- началник на РУО в гр. София, Тракийския младежки съюз при СТДБ, Тракийския женски съюз при СТДБ и др.

След тържествената част започна научната конференция, организирана в три заседания със следните тематични направления, в които участие взеха водещи български учени:

Първо заседание:  ТНИ - идеен и книжовен център на тракийското движение в България, с водещ чл.- кор. проф. Васил Проданов. Участници с доклади: проф. д.ист.н. Св. Елдъров, проф. Г. Янков, доц. Г. Михова, д-р В. Костова, Ст. Райчевски.

Второ заседание: Историята на тракийските българи, тракийското движение и проблемите на бежанците, с водещ проф. д.ист.н. Св. Елдъров. Участници с доклади: проф. д.ист.н. Тр. Митев, проф. д.ик.н. П. Найденова, доц. Г. Граматиков, доц. Г. Митринов, д-р Кр. Узунова, д-р В. Иванова, д-р Ст. Стойчева, Таня Марева.

Трето заседание: Външнополитическата проблематика в изследванията за Тракия и тракийските българи, с водещ доц. Геновева Михова. Участници с доклади: проф. Б. Бужашка, д-р Калина Пеева, д-р Иван Винаров.

Конференцията приключи с ползотворна дискусия.

В линковете може да видите информация със снимки от:

БТА:  https://www.bta.bg/bg/news/bulgaria/790361-tragediyata-shte-bade-oshte-po-golyama-ako-zabravim-trakiyskite-balgari-kaza-v

24 часа: https://www.24chasa.bg/bulgaria/article/19423444

 

 
       
 
© 2011 - Съюз на Тракийските Дружества в България
уебдизайн