Историята на тракийските бежанци в Созопол, представена в книга
На 23 март в гр. Созопол беше представена книгата „И станаха созополци”, чиито автор е журналистът и публицист Огнян Марков, а идеята и реализацията са дело на Гено Пухов - председател на Тракийско дружество „Яни Попов”, и наследници на тракийски родове. Редактор е Божидар Димитров, който представи книгата, посветена на 110 години от Илинденско - Преображенското въстание, на 100 г. от Балканската война и 100 г. от разорението на тракийци.
Събитието събра много приятели и съмишленици на тракийско дружество „Яни Попов”. То бе открито от председателя на тракийското дружество в морския град Гено Пухов, който развълнувано сподели радостта си от издаването на първата книга за тракийските бежанци , заселили се в Созопол и Равадново.
Гости на събитието в Созопол бяха Красимир Премянов - председател на Съюза на Тракийските дружества в България, Божидар Димитров – директор на НИМ, Панайот Рейзи - кмет на община Созопол, Красимира Германова - председател на Общинския съвет, наследници на тракийски бежанци от Созопол, Равадиново и от страната.
В изказването си председателят на СТДБ Кр. Премянов благодари както на автора, така и на основния спомоществовател – Г. Пухов, благодарение на когото е издадена книгата. Той подчерта, че тракийската кауза не само обединява родолюбивите българи, но и мотивира българското общество да пази историята си и да съхранява традициите. „И когато има повече държавници и ръководители като кмета на Созопол, които да подкрепят патриотичните организации, тракийската кауза ще стане национална кауза, а българският народ ще има увереност, че определя съдбата си”, заяви още Красимир Премянов.
Божидар Димитров заяви, че „Силата на бежанците от Одринска и Беломорска Тракия и тяхното участие в строителството на младата българска държава е безспорен факт. Но историята бележи само фактите, а хилядите човешки съдби на бежанците страдалци са само в паметта на наследниците им. Затова и тази книга е изключително ценна както за нас историците, така и за бъдните поколения, защото за страданието и героизма няма давност”.