Актуално - В медиите
 
 


Тракийски дружества
Национален конкурс за ученици на тема: „Да оставиш следи във времето“

Интервю на М. Василев с д-р Ваня Иванова, Главен редактор на в. „Тракия“, за БНР - Радио Стара Загора, 14 септември 2024 г.

Визитка: Ваня Иванова e магистър по история и философия от СУ „Св. Климент Охридски”, доктор по политология на УНСС. Професионалната й биография е свързана с преподавателска дейност в български учебни заведения, сред които СУ „Св. Климент Охридски”. Творческата й дейност включва монографии, студии в научни списания, публицистични статии в периодичния печат и участия в телевизионни предавания, чиито основни теми са свързани с тракийската кауза и с проблемите на българския преход след 1989 г. От 2021 г. е главен редактор на вестник „Тракия“.

Съюзът на тракийските дружества в България и Тракийският научен институт обявиха конкурс за ученици на тема: „Да оставиш следи във времето“. Ще Ви  помоля да запознаете по-подробно нашите слушатели с конкурса.

В. Ив. Използвам повода, за да поздравя всички ученици с новата учебна година, да им пожелая здраве, желание да придобиват нови знания и да вярват в силата на просветата. С уважение и най-добри пожелания се обръщам  и към учителите, посветили своя труд, талант и усърдие на образованието и възпитанието на младите хора – една изключително отговорна, благородна и достойна мисия.

През 2024 г. се навършват 180 години от рождението на Капитан Петко войвода, 100 години от създаването на Тракийския младежки съюз и 90 години от основаването на Тракийския научен институт. На тези годишнини е посветен обявения от СТДБ и ТНИ Национален ученически конкурс за разказ и есе на тема: „Да оставиш следи във времето“.

Какви са целите  и регламента на конкурса?

В. Ив. Конкурсът има за цел да насърчи младите хора да направят проучвания, посветени на живота и делото на Капитан Петко войвода, както и на видни личности, учени и интелектуалци, работили за Тракийската организация, Тракийския младежки съюз и Тракийския научен институт като: Христо Караманджуков, Иван Орманджиев, акад. Димитър Михалчев, Димитър Попниколов, Стою Шишков, Стоян Мавродиев, Георги Попаянов, проф. Стайко Трифонов, Иван Попвасилев, Никола Спиров  и др., както и да стимулира интереса на учениците за съхраняване на паметта за историята на тракийските българи и техните водачи.

В конкурса могат да участват ученици на възраст от 14 до 19 години от всички видове образователни институции в страната и в чужбина.  Всеки кандидат може да участва с до 2 творби – по една за двата жанра. Творбите не трябва да са участвали в други конкурси. Текстовете трябва да са написани, съобразно нормите на книжовния български език и да са с обем до 15 стандартни страници (1800 знака на страница) или до 27 000 знака (с интервалите). Крайният срок за изпращане на разработките е 30 септември 2024 година.

Какви са критериите за оценка и наградите за най-добре представилите се?

В. Ив. Конкурсните творби ще бъдат оцветявани от жури, включващо имената на изявени български изследователи - членове на Тракийския научен институт като член кор. проф. Васил Проданов, проф. Св. Елдъров, доц. д-р Ваня Стоянова и др. Критериите за оценяване на разработките са исторически познания, езикова култура, стил, авторски подход и интерпретация, оригиналност и творческо мислене.

Организаторите са предвидили няколко награди за най-добре представилите се участници: Голяма награда на името на журналиста Тодор Коруев – статуетка, парична награда и грамота, както и три допълнителни награди - І, ІІ и ІІІ. Наградените творби ще бъдат публикувани във в. „Тракия.“ Резултатите от конкурса ще бъдат обявени на сайта на Съюза на тракийските дружества в България и във вестник „Тракия“ до 15 ноември 2024 г. 

Текстовете на електронен носител трябва да се изпращат  на e-mail на СТДБ: stdb_sofia@abv.bg  или на пощенски адрес:
Съюз на тракийските дружества в България
ул. Стефан Караджа № 7А
гр. София - 1000

Поканили сме всички ученици да участват в конкурса и им пожелаваме успех!  До нови срещи в ефира на БНР.

 

 
       
 
© 2011 - Съюз на Тракийските Дружества в България
уебдизайн